Põneva pööningu arvamismäng VASTUS! - Karilatsi Vabaõhumuuseum
N 26. märts @ 10:00 - 31. märts @ 15:00
Karilatsi Vabaõhumuuseum
Karilatsi
  • Jaga

Põneva pööningu arvamismäng VASTUS!

Võrdle pilte ja leia, millised asjad on perenaine ümber paigutanud.
VASTUS:
Ümber on tõstetud 4 eset: 2 puutööriista peremehe töömailt ning 2 toidu valmistamisel ehk perenaise kasutuses olnud nõud.
Oherdi (võro k oherd’ v uherd) on vana puur suuremate aukude tegemiseks (nt ratta rummuauk, ree kodaraaugud, tapiauk seinapalgis). Augu tegemisel kasutati oma keha raskust. Oherdiauku, millele pihlakane punn ette lükati, sai kinni panna rõugeid, halltõbe jt pahandusetekitajaid-tülitajaid. Kasulik teadmine tänases olukorras – kas pole?
Pudrumänd (võro k pöörüs) harilikult männiladvast valmistatud pudru vm toidu segamis- ja kloppimisriist ehk vana aja mikser. Minu kodus on mänd tehtud siiski jõulukuuse ladvast, aga toimib sama hästi.
Höövel (võro k hüüvli) tööriist pindade silumiseks. Pildil on spetsiaalne kumera rattakaare töötlemiseks mõeldud pöiahöövel.
Kibu (võro k kipp, kipikene) on nõu, mille üks küljelaud moodustab käepideme ehk kõrva. Erineva suurusega kibusid on kasutatud erineval otstarbel (joogi- või pesunõu, leiliviskamisel). Kas saad aru lausest: Kipikesega’ hiidetäs sannan lõunat.

Muuseumitunnid jäävad küll mõneks ajaks pidamata, aga kui ei saa tulla Karilatsi, siis kuidagi ikka saab siinseid lugusid jutustada. Mängi kaasa!