Üritus on lõppenud. Vaata teisi üritusi

Tony Tuulase maalide näitus "Läbi Miiduranna akna" - Viimsi Huvikeskus
E 18. oktoober @ 09:00 - 26. november @ 20:00
Viimsi Huvikeskus
Nelgi tee 1, Viimsi vald
  • Jaga

Tony Tuulase maalide näitus "Läbi Miiduranna akna"

„Läbi Miiduranna akna“ Tony Tuulas maalide näitus
Viimsi Huvikeskuses 18.10.-26.11.2021.

Tony Tuulas loob omamoodi arhailist muinasmaailma veealusest ja aastatuhandete tagusest elust. Mis ulatub kohati kummalisse mitmetähenduslikku tulevikku (värvilised pingviinid Tallinna lahel). Tajutav on soome-ugri kultuuri – ja ilmaruumi mõju. Loomingu alge ja jõud pärineb peamiselt kodukülast - Miiduranna ajalugu ulatub tänaseks 432 aasta taha. Kunstniku enda 57 eluaastat on selle kõrval piisk ookeanis, kuid mingi müstilise seose on see aeg siiski loonud. Tuulased on juba 8 põlvkonda järjepidevalt elanud Miidurannas, teadaolevalt aastast 1839. Nii asubki sageli Miiduranna kodurannal ja rannikuvees ilma aken, kuhu läbi näitusel nähtavate maalide saab külastaja pilgu heita. Loomingu mõjutusi on ka reisidest. Näiteks sündis Karjala reiside tulemusel terve seeria teoseid muinastaide – petroglüüfide muljetest. Suur huvi on olnud ka ruumi vastu – mis on meid ümbitsev ruum, milleks ja kuidas on see loodud, kuhu see ulatub, mis asub ruumi taga? Siin on näha nii ruumi loomist, kui ka selle korrapärast lahti muukimist. Segatehnika, erinevate materjalide ja esemete kasutamine lõuendil, pole samuti võõras. Lõpuks võib lõuendiks saada ka mererannalt leitud jahi vööriteki tükk.
Enamus kunstniku maalidest on loodud tehnikas, mille on ta ise aastatepikkuse harjutamise käigus leiutanud, abiks kunstiõpetuse algkursuste ja maalilaagrite põhitõed. Enamus näitusel nähtavatest maalidest on valminud ilma ühegi pintslitõmbeta – klaasi ja portselani värvimiseks mõeldud akrüülpasta kantakse lõuendile otse tuubist, kujundite loomisel on abiks ainult spaatlid. Pintslit läheb vaja üksnes maalipõhja ettevalmistusel. On ka pintslitehnikas akrüülmaale ja eelneva kahe tehnika segu, harva loob kunstnik õlimaale.
Kust me tuleme ja kuhu läheme ning kes oleme. Miks on see maal loodud, miks on kõik nii nagu pildil. Mida kunstnik üritab meile öelda või mis sõnum saadeti talle – miks ta üldse pintsli haaras. Kunst peaks sünnitama eeskätt mõttelendu ja küsimusi ning fantaasiat, nii arvab kunstnik ise. Viimsi Huvikeskuse näitus on Tony Tuulas’e viies isikunäitus ja esmakordne Viimsis.